Popis právního pojmu Stížnost:
Stížnost je právní prostředek, který umožňuje osobám domáhat se ochrany svých práv či opravy chyb v soudním, správním či jiném řízení. V rámci soudního systému České republiky se stížnost může vztahovat na různé druhy řízení a mít různé podoby. Jedná se o opravný prostředek, kterým lze napadnout rozhodnutí soudů, ale i rozhodnutí či postupy správních orgánů.
Stížnosti se dělí na několik základních typů. Jeden z nich je například kasační stížnost, která je mimořádným opravným prostředkem v trestních věcech a je vznesena k nejvyššímu soudu. Dále existuje ústavní stížnost, jejímž adresátem je Ústavní soud České republiky a která slouží k ochraně ústavních práv a svobod proti nezákonnému zásahu veřejné moci.
V správním řízení je stížnost běžným opravným prostředkem proti rozhodnutím správních orgánů. Toto se týká širokého spektra rozhodnutí, od úředních rozhodnutí obcí až po rozhodnutí ministerstev nebo jiných státních úřadů. Stížnost se podává ke správnímu orgánu, který rozhodnutí vydal, nebo ke vyššímu správnímu orgánu.
Je důležité si uvědomit, že pro podání stížnosti obvykle platí určité lhůty, které je nutné dodržet. Lhůta pro podání je závislá na konkrétního typu stížnosti a je stanovena příslušným zákonem nebo předpisem.
Stížnost musí být obvykle pisemně odůvodněna a měla by obsahovat náležitosti stanovené příslušným procesním předpisem, jako jsou údaje o stěžovateli, o napadeném rozhodnutí, o důvodech podání stížnosti a o tom, co stěžovatel požaduje. Je třeba zdůraznit, že stížností nelze pouze libovolně oddalovat řízení, ale musí být řádně odůvodněna.
Právní souvislosti, v nichž lze použít pojem Stížnost:
V jednom klasickém příkladu je občan nespokojen s rozhodnutím městského úřadu, který mu zamítl žádost o stavební povolení. Domnívá se, že úřad nesprávně interpretoval stavební zákony a nebral v úvahu relevantní důkazy. V tomto případě má občan právo podat stížnost ke krajskému úřadu jakožto příslušnému vyššímu správnímu orgánu, který má možnost přezkoumat předchozí rozhodnutí. Stěžovatel musí svoji stížnost podat v zákonem stanovené lhůtě a řádně ji odůvodnit, uvést konkrétní zákonná ustanovení a důkazy, které podporují jeho tvrzení.
Dalším příkladem může být situace, kdy občan pocítí, že jeho práva byla porušena rozhodnutím soudu, které se dotýká jeho základních práv a svobod. V takovém případě má občan možnost podat ústavní stížnost. Ústavní stížnost je však mimořádným opravným prostředkem a je nutné prokázat, že všechny ostatní dostupné opravné prostředky byly již vyčerpány a že dochází ke křivdě.
Stížnost představuje v právním systému České republiky důležitou roli tím, že poskytuje mechanismus k nápravě a k ochraně právních zájmů osob. Umožňuje občanům aktivně se podílet na průběhu vyřizování jejich záležitostí a napomáhá udržet autority veřejné moci v mezích zákona.