Popis právního pojmu Nemovitost:
Nemovitost je zákonný termín, který se v právním řádu České republiky používá pro označení druhu věci, která je pevně spojená se zemí, ať už přímo, nebo prostřednictvím své podstaty a účelu. V odborném jazyce tak rozlišujeme nemovitosti a movitosti, kde movitost představuje vše, co nemovité není, tedy především věci hněditelné, které lze snadno přemístit.
Pod pojem nemovitost se primárně řadí pozemky, stavební parcely, budovy, byty a nebytové prostory, které jsou zapsány v katastru nemovitostí. Katastr nemovitostí je veřejný seznam, který obsahuje podrobné informace o všech nemovitostech v České republice, včetně jejich popisu, polohy, vlastníků a jiných právech k nemovitostem.
Vlastnické právo k nemovitosti je pak právní vztah, jehož předmětem je právě nemovitost. Vlastník nemovitosti má právo s ní nakládat, což zahrnuje právo ji užívat, o ní rozhodovat a z jejího užívání mít výnosy. Vlastnictví je nejdůležitějším a nejrozsáhlejším právem k věci, ale v právním řádu jsou rovněž stanovená různá jiná práva s nemovitostí spojená, jako jsou například právo stavby nebo služebnosti.
V oblasti občanského práva se termín nemovitost objevuje zejména v souvislosti s kupními smlouvami, dědickými řízeními, zástavními právy a hypothekami, ale i v bytovém, stavebním nebo územním plánování. Ve veřejněprávních vztazích pak sehrává důležitou roli zejména v daních z nemovitostí a ve správních poplatcích s tím spojených.
Právní souvislosti, v nichž lze použít pojem Nemovitost:
Při kupní smlouvě o prodeji domu se s pojmem nemovitost setkáme velmi často. Pro platný převod vlastnického práva k nemovitosti musí být smlouva o prodeji nemovitosti uzavřena písemně a musí obsahovat všechny zákonné náležitosti, jako je identifikace prodávajícího a kupujícího, přesný popis nemovitosti, kupní cena a forma a termín její úhrady. Dále musí být smlouva ověřena notářem a zapsána do katastru nemovitostí. Jen zápisem do katastru, který je veřejný, dojde k výměně vlastníků a kupující se stává právoplatným majitelem nemovitosti.
Dalším příkladem, kde se pojem nemovitost využívá, je založení zástavního práva k zajištění pohledávky. Zástavní právo k nemovitosti znamená, že věřitel má v případě nesplnění dluhu právo uspokojit svou pohledávku přednostně z ceny této nemovitosti. Pro založení zástavního práva je rovněž nutný notářsky ověřený zástavní smlouvu a zápis do katastru nemovitostí.
Nemovitost tedy hraje zásadní roli v mnoha aspektech soukromého i veřejného práva. Jasná a přesná definice a určení parametrů nemovitosti umožňuje jasné právní transakce, ať už jde o prodej, zástavu, dědění, či jiné právní úkony. Je nezbytné, aby každý právník byl se znalostí o nemovitostech dobře obeznámen, jelikož jedná o jeden ze stěžejních prvků reálného majetku a jeho právní regulace.