Popis právního pojmu Návratnost:
Návratnost je právnický termín používaný hlavně v oblasti občanského a trestního práva a má různé významy v závislosti na kontextu, ve kterém je použit. Obecně lze říci, že návratnost označuje možnost vrátit určitou situaci do původního stavu, či vrátit původním podmínkám. V trestním právu se tento pojem může vztahovat na možnost navrácení věci, která byla zcizena, či jinak protiprávně získána, zpět právoplatnému vlastníku. V občanském právu se může jednat o návratnost plnění, kdy je strana smlouvy povinna vrátit již přijaté plnění, pokud dojde k zániku smlouvy nebo je smlouva prohlášena za neplatnou.
V kontextu finančního a obchodního práva se termín návratnost může používat ve smyslu schopnosti investice generovat příjem nebo zisk, který postačuje k pokrytí původně investovaných prostředků. V této oblasti je důležitá návratnost investic (Return on Investment – ROI), která ukazuje, jak efektivně byly prostředky investovány.
V rámci exekučního práva se může jednat o návratnost exekuce, což je proces, když je dlužník povinen vrátit co nejvíce získaných prostředků z nesplacených závazků.
Ve všech těchto případech je základní myšlenkou návratnost to, že má zajistit spravedlnost a rovnost mezi zúčastněnými stranami, ať už se jedná o vlastníky majetku, obchodní partnery či dlužníky a věřitele.
Právní souvislosti, v nichž lze použít pojem Návratnost:
Představíme si situaci, ve které osoba A protiprávně získá majetek osoby B. Ve spravedlném právním systému bude existovat mechanismus, jehož úkolem je zajistit, aby byl majetek vrácen oprávněnému vlastníkovi. Když bude tato osoba A obviněna a usvědčena z trestného činu, součástí trestu bude obvykle povinnost návratu ukradeného majetku. Pokud návrat není možný v naturáliích, může být nařízena náhrada hodnoty zcizeného majetku v peněžní podobě.
V oblasti občanského práva si můžeme představit situaci, kde byl uzavřen kupní smlouva, zjistí se ale, že byla uzavřena na základě podvodných informací. V takovém případě bude smlouva prohlášena za neplatnou a bude vyžadována návratnost již poskytnutého plnění. To znamená, že prodávající je povinen vrátit cenu a kupující je povinen vrátit zboží.
Termín návratnost je tedy v právních řádech velmi důležitý, protože zajišťuje, aby byla napravena křivda a aby strany, které utrpěly škodu nebo nespravedlnost, byly co nejvíce možné satisfakované a ochráněné.