Popis právního pojmu Mládež:
Mládež, čili skupina osob nacházející se ve věkové kategorii od 15 do 26 let, je v právní terminologii zvláštním předmětem ochrany. Jedná se o věkovou kategorii, u které se předpokládá, že dosud nemá plně vyvinutou schopnost určitých právních jednání či plnou míru trestní odpovědnosti, a z tohoto důvodu je jim právním řádem České republiky poskytována speciální ochrana. Zákonodárce přistupuje k této skupině s vědomím, že její členové se nacházejí ve specifické životní etapě, kdy dochází jak k fyzickému, tak i psychickému vývoji, který může mít klíčový vliv na jejich budoucí život.
Legislativně je situace mládeže reflektována zejména v oblasti pracovního práva, kde jsou její členům poskytovány určité výhody, jako nižší maximální stanovený rozsah pracovní doby, delší doba odpočinku a další specifické požadavky ochrany zdraví a bezpečnosti práce vzhledem k dosud nedokončenému tělesnému vývoji. Dále je mládež zvláště chráněna v trestním právu, kde je do věku 18 let omezena její trestní odpovědnost a místo trestů dospělých se uplatňují především výchovná opatření.
V oblasti civilního práva má ochrana mládeže specifickou podobu v tom, že osoby do 18 let nemohou bez souhlasu zákonného zástupce uzavírat právní jednání, která mají za následek například zřízení závazků nebo dispozici s majetkem. Tato omezení slouží k prevenci případů, kdy by mladší osoby mohly rozhodnout neuváženě a následně čelit nepříznivým právním důsledkům.
V oblasti sociálního zabezpečení je mládeži poskytována řada podpor, jako jsou například státní sociální podpory nebo příspěvky na živobytí s ohledem na jejich potřebu podpory v období studia nebo při vstupu na trh práce.
Právní souvislosti, v nichž lze použít pojem Mládež:
Jedním z příkladů, kde legislativa České republiky chrání mládež, je zákoník práce. Učni a další mladí lidé z této věkové kategorie jsou chráněni před nadměrnou pracovní zátěží a mají právo na zvýšenou ochranu svého zdraví při práci. Pokud například šestnáctiletý mladík zahájí pracovní poměr, musí být respektovány právní předpisy stanovující maximální rozsah jeho pracovní doby, povinnost dodržování vhodných pracovních podmínek a přiměřených přestávek. Pokud by zaměstnavatel tato pravidla porušil, vystavuje se riziku sankcí ze strany státního dozoru práce.
Další příkladem je trestní odpovědnost mladistvých. V případě, že mladistvý věkem 16 let spáchá protiprávní čin, je za své jednání sice trestně odpovědný, ale trest mu bude udělen v rámci speciálního režimu zvaného soudnictví pro mladistvé, které kromě represivních opatření klade důraz i na reedukační a výchovné aspekty. Soud má možnost uložit například výchovná opatření, která mají primárně vést k nápravě mladistvého a jeho lepší integraci do společnosti.
Ochota společnosti a právního řádu k ochraně mládeže je reflexí uznání jevy vývoje jedince a jeho postavení v období dozrávání. Respektování tohoto období a poskytnutí adekvátní ochrany práv ve všech právních oblastech je základním předpokladem pro vytvoření společnosti, která se snaží o pozitivní rozvoj svých mladých občanů a chápe jejich význam pro budoucnost země.