PravniSlovnik

Likvidace

Co to je a co to znamená?

Popis právního pojmu Likvidace:

Likvidace společnosti je proces, jehož cílem je ukončení činnosti právnické osoby a rozdělení jejího majetku mezi věřitele a akcionáře či společníky. V České republice je likvidace regulována převážně obchodním zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích.

Proces likvidace začíná rozhodnutím o likvidaci, které může přijmout valná hromada u akciových společností nebo společníci u společností s ručením omezeným. Když je rozhodnuto o likvidaci, musí společnost jmenovat likvidátora, jehož úkolem je ukončení probíhajících závazků, vymáhání dluhů, prodej majetku společnosti a následné rozdělení zbytku majetku mezi akcionáře nebo společníky. Během procesu likvidace nesmí společnost zahájit nové obchody nebo smlouvy, které nejsou nezbytné pro dokončení likvidace.

Likvidace se dále dělí na dobrovolnou a nedobrovolnou. Dobrovolná likvidace je zahájena na základě rozhodnutí společníků nebo akcionářů, zatímco nedobrovolná likvidace je zahájena na návrh věřitelů, který je podán u příslušného soudu. Příklady nedobrovolné likvidace můžeme spatřit v případech, kdy společnost není schopna splácet své dluhy, nebo když porušuje zákon nebo jiné zákonné povinnosti.

Během likvidace musí likvidátor sepsat likvidační rozvahu, inventarizovat majetek společnosti a vytvořit likvidační zprávu, která podrobně informuje o průběhu likvidace. Tento dokument je poté předložen valné hromadě, respektive společníkům, k schválení. Po dokončení všech těchto kroků a uspokojení všech věřitelů, může být zbytek majetku rozdělen mezi akcionáře či společníky a společnost může být vymazána z obchodního rejstříku.

Právní souvislosti, v nichž lze použít pojem Likvidace:

Příklad dobrovolné likvidace bychom mohli vidět v situaci, kde společnost s ručením omezeným rozhodne o ukončení své činnosti z důvodu nedostatečného obratu nebo ztráty konkurenceschopnosti na trhu. Společníci se sejdou a na valné hromadě přijmou rozhodnutí o likvidaci. Poté jmenují likvidátora a společnost vstupuje do procesu likvidace. Likvidátor pak musí zjistit stav majetku, vyřešit závazky, vymáhat pohledávky a prodat majetek společnosti. Když jsou všechny dluhy společnosti uhrazeny, může se eventuální přebytek rozdělit mezi společníky podle jejich podílů ve společnosti.

Druhým příkladem je nedobrovolná likvidace, kterou může zahájit věřitel, pokud má vážné obavy o svou pohledávku a společnost je v úpadku. Věřitel podá návrh na soud a ten může rozhodnout o likvidaci společnosti. V takovém případě je jmenován soudní likvidátor, který postupuje podle stejných pravidel jako při dobrovolné likvidaci, avšak celý proces je pod dohledem soudu.

Význam této právní terminologie dle českého práva je stěžejní, jelikož likvidace společnosti představuje závěrečnou fázi existence právnické osoby a zajišťuje spravedlivé a zákonné ukončení její činnosti a uspokojení všech zúčastněných stran, tj. věřitelů a investitorů.

Tyto webové stránky mají pouze informativní charakter a mohou obsahovat nepřesnosti. Neměly by být používány jako náhrada odborného právního poradenství.