Popis právního pojmu Audit:
Audity jsou systematické, nezávislé a dokumentované procesy pro získání auditních důkazů a jejich objektivní vyhodnocování za účelem zjištění míry, do jaké jsou splněny auditní kriteria. V českém právním prostředí audity zahrnují širokou paletu činností, od finančních auditů až po compliance audity (shoda se zákony) a audity systémů řízení.
Audity mohou být interní nebo externí. Interní audity jsou prováděny organizací pro vlastní potřebu a jsou nástrojem interní kontroly. Externí audity jsou naopak prováděny nezávislou entitou a často jsou požadovány zákonem nebo jinými regulativními orgány. V České republice je například finanční audit povinný pro společnosti vykazující významný hospodářský objem či jiné určující faktory definované v zákoně o účetnictví.
Důležitý je pojem finanční audit, který se týká přezkoumání finančních výkazů organizace za účelem vydání nezávislého názoru na jejich pravdivost a správnost. Společnosti, které jsou povinny podstoupit finanční audit, jsou ty, které splňují kriteria určená v českém zákoně o účetnictví, jako jsou např. určité parametry týkající se obratu, bilanční sumy nebo počtu zaměstnanců.
Audit v soudní a správní praxi se může týkat také hodnocení právních či správních postupů a procesů, například z hlediska dodržování zákonů a interních předpisů. Takový audit je pak základem pro identifikaci rizik a nezákonných postupů a iniciuje opatření k jejich nápravě.
Specifickým příkladem auditu v českém právním prostředí je audit veřejné správy, který se zaměřuje na hodnocení efektivity, hospodárnosti a účinnosti ve využívání veřejných zdrojů a může být prováděn Nejvyšším kontrolním úřadem ČR.
Vyzdvižení potřeby auditu je klíčové pro transparentnost, odpovědnost a důvěru ve veřejném i soukromém sektoru. Audity poskytují základ pro důvěru investorů, věřitelů, zákazníků a obecně veřejnosti v integritu finančního a správního řízení subjektu.
Právní souvislosti, v nichž lze použít pojem Audit:
Příkladem, kde audit hraje zásadní roli, je případ velké české společnosti, která byla povinna podstoupit roční finanční audit. Tento audit odhalil nesrovnalosti v účetnictví, což vedlo k revizi finančních výkazů a identifikaci nepravidelností, které byly způsobeny účetními chybami a možnými podvody. Audit tak přispěl k obnově důvěry akcionářů a veřejnosti v finanční zdraví společnosti a byly přijaty nápravné opatření k zajištění správnosti budoucího finančního reportingu.
Další příklad z praxe může být audit systémů řízení ve veřejné instituci, kde byl za účelem splnění zákonných požadavků a zvýšení transparentnosti proveden audit systémů řízení. Audit zdůraznil nedostatky v interních procesech a v kontrole shody s právními předpisy, což vedlo k podrobnému přezkoumání a přepracování interních postupů.
Audity jsou v českém právním řádu nezbytnou součástí odpovědného finančního a předpisového řízení, které podporují zodpovědnost a transparentnost subjektů a jsou základem pro důvěru v ekonomické i správní procesy.